Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Fenomenalny powrót Vivat Pułaski!

Data: 17.07.2019 r., godz. 07.30    1361
W niedzielne popołudnie 7 lipca odbył się 7. Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski w Warce, organizowany przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak sprawował Patronat honorowy nad wydarzeniem, a Powiat Grójecki był jednym z Partnerów imprezy. Wydarzenie przyciągnęło do parku w Winiarach i Muzeum kilka tysięcy osób, mieszkańców Warki, okolic oraz wielu gości.
Wielki powrót VIVAT PUŁASKI

W niedzielne popołudnie 7 lipca odbył się 7. Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski w Warce, organizowany przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak sprawował Patronat honorowy nad wydarzeniem, a Powiat Grójecki był jednym z Partnerów imprezy. Wydarzenie przyciągnęło do parku w Winiarach i Muzeum kilka tysięcy osób, mieszkańców Warki, okolic oraz wielu gości. Tradycyjnie piknik rozpoczęła Parada Pułaskiego z wareckiego rynku do Muzeum, którą poprowadziła grupa rekonstrukcyjna z Kazimierzem Pułaskim i Miejska Orkiestra Moderato. W paradzie wzięli udział także: rekonstruktorzy historyczni, wolontariusze w strojach historycznych, zabytkowe amerykańskie samochody, pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, a wraz z nimi goście, m.in.: Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, a także: członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, biegacze z Klubu Biegacza Start Pułaski Warka, WARKA BIEGA, rowerzyści, kluby motocyklowe: Stowarzyszenie Miłośników Motocykli Mavericks z Chynowa, Klub Motocyklowy Cobra z Grójca, mieszkańcy Warki i okolic. Organizatorzy przygotowali dla uczestników parady specjalne gadżety takie jak: koszulki, bandanki, czapeczki, balony i chorągiewki, dlatego było bardzo kolorowo, wzdłuż parady widać było barwy polskie i amerykańskie.

Barwna Parada Pułaskiego dumnie i wesoło maszerowała ulicami miasta, a potem przez park w Winiarach, aby zaprowadzić uczestników na polanę od ul. Turystycznej, gdzie rozpoczęto wspólne piknikowanie. Jako pierwsza z koncertem estradowym zaprezentowała się Miejska Orkiestra Moderato z Warki, która zaprezentowała klasykę muzyki rozrywkowej i filmowej. Oficjalne otwarcie wydarzenia, z udziałem gości odbyło się na głównej scenie. 7 Piknik Vivat Pułaski rozpoczęli organizatorzy: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum i Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., dyrektor Dworku na Długiej i Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Wśród gości oficjalnych obecni byli: Poseł RP Anna Białkowska, Leszek Przybytniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który reprezentował Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, a także Radni powiatowi: Jan Madej, Cezary Kołodziejski, Grażyna Kijuc, radni miejscy. Specjalne listy wystosowali do uczestników: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Anna Kwiecień - Poseł RP i Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Na dużej scenie, po Orkiestrze Moderato odbyły się jeszcze dwa koncerty. Zespół Eliasz Orchestra zagrał największe światowe, europejskie i polskie przeboje. Na finał wydarzenia wykonał wspaniały Blues Brothers Show. Kto nie lubi „facetów w czerni”? Publiczność w Warce miała okazję tego dnia usłyszeć największe hity zespołu The Blues Brothers. W wykonaniu koncertu dało się wyczuć dobre muzyczne wykształcenie artystów, brawurowe wykonanie i aktorskie zacięcie.

Pokazy historyczne i nie tylko

Ta atrakcja zawsze cieszy się niezwykłą popularnością wśród publiczności. Tak było i tym razem. Na piknikowej polanie zaprezentowały się trzy grupy rekonstrukcyjne. Jako pierwsza Polska Rewia Konna Damiana Dębskeigo, która przypomniała niełatwe czasy konfederacji barskiej, w tym pokazy woltyżerki konnej, kawalerii, walki na lance i szable. Z kolei małopolska grupa Sarmacka Zgraja, różne zmagania, walki na szable i dawne staropolskie tradycje. Bardzo interesowało publiczność stoisko edukacyjne Sarmatów, np. z narzędziami tortur czyli dybami. Emocji nie brakowało. Można było obejrzeć broń sieczną i palną, a nawet popróbować strzelania z pistoletu. Jako ostatnia zaprezentowała się przed sceną grupa Indian Huu-Ska Luta. Niezwykłe tańce, wspaniałe opowieści o kulturze północnoamerykańskich Indian i piękne stroje przyciągnęły ogromne zainteresowanie.

Wioska Indiańska w parku była obleganym miejscem przez całe popołudnie. Grupy Huu-Ska Luta wystawiła na polanie charakterystyczne namioty Tipi. Prezentacja strojów i wyposażenia, biżuterii, z naturalnych surowców, wzbudziła zachwyt wielu. Zespół prowadził konkursy, gry i zabawy z dziećmi i całymi rodzinami. Prezentował taniec Pow Wow i zapraszał do wspólnej zabawy. Można było zobaczyć przedmioty codziennego użytku, m.in. różnego rodzaju broń, tomahawki, pokrowce na noże, tarcze, repliki karabinów, włócznie, łuki czy maczugi.

Na innej polanie działała specjalna Strefa dzieci, w której nieodpłatnie dzieci mogły pobawić na wielkich zabawkach tzw. dmuchańcach. Malowanie buzi, malowanie na folii, basen z kulami, gry edukacyjne, to tylko przykłady atrakcji dla najmłodszych. Z kolei w białej parkowej altanie, trochę starsze dzieci i całe rodziny mogły pograć w gry planszowe. Warecki Klub Gier Planszowych WARG zorganizował tu pokaz historycznej gry bitewnej „Wrzesień 1939” oraz wspólne granie w gry rodzinne.

Przed pomnikiem K. Pułaskiego zostały wystawione zabytkowe amerykańskie samochody. Można było podziwiać np. różowego Buicka Skylarka, Oklanda z lat 20. , Chryslera czy Cadilaca z lat 60. Samochody pochodziły od prywatnych kolekcjonerów. Nie zabrakło również wyśmienitych motocykli, w tym amerykańskich. Przy alejce parkowej można było podziwiać motocykle Stowarzyszenia Miłośników Motocykli Mavericks z Chynowa i Klubu Motocyklowego Cobra z Grójca.

Jak na piknik historyczny przystało, nie zabrakło w winiarskim parku również żołnierzy Wojska Polskiego. Swoje stosika edukacyjne zaprezentowali 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny z Ogrodzienic i jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej Mazowsza.

Wśród licznych atrakcji była także zjeżdżalnia gigant, prawdziwy amerykański rodeo byk, wybijanie pamiątkowych monet, a nawet wolontariusze w strojach historycznych…

Muzeum pełne atrakcji

Podczas pikniku wielkim powodzeniem cieszyło się zwiedzanie Muzeum im. K. Pułaskiego za symboliczną złotówkę. Przez pałac Pułaskich przeszło ponad 800 osób, w ciągu zaledwie kilku godzin. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się wernisa wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego pt. „Prezydent Donald Trump w Nowym Jorku i Warszawie”. Wystawę otworzył Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak wspólnie z dyrektor Muzeum Iwoną Stefaniak. Na wernisaż przybył równie autor Czesław Czapliński z grupą przyjaciół. Światowej sławy artysta fotograf, od ponad 40 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku oraz Warszawie. W latach 80. fotografował młodego biznesmena Donalda Trumpa w Nowym Jorku. Po 30 latach wykonał sesj fotograficzną Prezydenta Trumpa podczas wizyty w Warszawie. Jego zdjęcia są bardzo cenione i prezentowane były na ponad 400 wystawach w Polsce, USA i na świecie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca wakacji.

Kolejną edukacyjną atrakcją dla uczestników Pikniku Vivat Pułaski były dwie wystawy plenerowe: „Polsko-amerykańskie historie”, powstała z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a US oraz „Polonia Restituta” - powstała w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Café Savannah przy Muzeum była dosłownie oblegana podczas pikniku. Tu znaleźli swoje miejsce wszyscy, którzy chcieli zrelaksować się na leżakach, przy kawie, herbacie i spokojnej muzyce. Na małej scenie przy kawiarence wystąpił warecki zespoły Ostatnia Paczka i Bez Cienia Ciszy. 7. Piknik historyczno-kulturalny należy zaliczyć do bardzo udanych!

Podziękowania

Dziękujemy Partnerom strategicznym: Gminie Warka, Powiatowi Grójeckiemu, Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy współorganizatorom: Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, ZUK w Warce Sp. z o.o., Centrum Sport i Rekreacji w Warce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce, ABC Dziecka, Grupie Żywiec SA.

Podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia kierujemy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce i Komendy Policji w Warce.

Patronat Honorowy nad Piknikiem Vivat Pułaski sprawowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Warki Dariusz Gizka.


Składamy serdeczne podziękowania Miejskiej Orkiestrze Moderato, Wolontariuszom, wszystkim stoiskom edukacyjnym, w tym 1. Grójeckiemu Ośrodkowi Radioelektronicznemu z Ogrodzienic i jednostce Wojsk Obrony Terytorialnej Mazowsza, Klubo Motocyklowym, Właścicielom zabytkowych samochodów, a także Mieszkańcom Warki i Gościom, za tak liczny udział w Paradzie Pułaskiego i Pikniku Vivat Pułaski. Do zobaczenia za rok, w pierwszą niedzielę lipca!

fot. Rafał Donica &Karolina Czarnecka

Organizatorzy:

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.