Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dni otwarte w ZSP Jesieniec

Data: 22.03.2016 r., godz. 05.25    5012
16 marca 2016 r. gościliśmy w naszej szkole licznie przybyłych gimnazjalistów z powiatu grójeckiego podczas pierwszego „Dnia otwartego”.
„Przyjdź, zobacz i zaplanuj swoją przyszłość w ZSP Jasieńcu”.
„Szkolnictwo zawodowe - szansą dla młodych ludzi na rynku pracy”.

Pod takimi hasłami 16 marca 2016r. gościliśmy w naszej szkole licznie przybyłych gimnazjalistów z powiatu grójeckiego podczas pierwszego „Dnia otwartego”. Rekordowa liczba gimnazjalistów, zainteresowanych kształceniem na wysokim poziomie to odpowiedź na atrakcyjną ofertę edukacyjną przygotowaną przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu na nowy rok szkolny 2016/2017.

Szkoła z 70-letnią tradycją utrzymuje swoją mocną pozycję w grupie szkół zawodowych powiatu grójeckiego, o dużym potencjale dydaktycznym i bogatym wyposażeniem technicznym. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna pomaga zdobywać wiedzę i umiejętności oraz stara się, by młodzi ludzie opuszczający jej mury wychodzili w świat z doskonałym przygotowaniem praktycznym do wykonywania wyuczonego zawodu. ZSP Jasieniec wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy oferuje gimnazjalistom zdobywanie wiedzy i umiejętności w tzw. „zawodach przyszłości” .Oferta edukacyjna na nadchodzący rok szkolny to sprawdzone już na runku pracy:
• Technik handlowiec pod patronatem Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu
• Technik agrobiznesu pod patronatem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Mazowieckiej Izby Rolniczej w Radomiu
• Technik żywienia i usług gastronomicznych pod patronatem Marriott Hotel
• Technik informatyk pod patronatem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu
• Technik usług fryzjerskich NOWY KIERUNEK
• Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki pod patronatem firmy POLSAD Jakub Korczak Oddział w Grójcu i i Mazowieckiej Izby Rolniczej w Radomiu.

Oferta obejmuje także możliwość kształcenia w Liceum ogólnokształcącym o profilu :
• sportowym pod patronatem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
• artystycznym NOWY KIERUNEK

Podczas „Dnia otwartego” uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania występując w roli doświadczonych przewodników po szkole. Podczas prezentacji pracowni technicznych i językowych , sali gimnastycznej, biblioteki oraz warsztatów gimnazjaliści mogli poznać bazę dydaktyczną szkoły oraz panujący tu klimat, który jest kultywowany przez Dyrekcję i nauczycieli. „W naszej szkole nikt nie jest anonimowy”- takie dało się słyszeć komentarze . Uczniowie klas czwartych potwierdzali, że szkoła bardzo dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego oraz zawodowego. Chwalili się swoimi sukcesami na konkursach i olimpiadach oraz zaprezentowali szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych pozwalających rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Przygotowane prezentacje nauczanych kierunków kształcenia pozwoliły przyszłym kandydatom zgłębić wiedzę o wymarzonych zawodach . Każdy z kierunków kształcenia przygotował niespodzianki dla gimnazjalistów.

Uczniowie z Technikum handlowego zaprezentowali placówkę handlową, przedstawiając zasady promocji i reklamy towarów. Przeprowadzali kurs obsługi kasy fiskalnej przy wykorzystaniu nowo zakupionych kas fiskalnych. Bogate wyposażenie, nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz ciekawe hasła reklamowe przyciągały wzrok odwiedzających . Odważni mogli wziąć udział w quizie z wiedzy ekonomicznej i tu też nie brakowało chętnych, którzy zostali nagrodzeni słodyczami za posiadaną wiedzę .

Technikum żywienia i usług gastronomicznych kusiło w tym roku zapachem i smakiem domowych ciasteczek. Wprowadzało w świat barmaństwa serwując bezalkoholowe koktajle. Gimnazjaliści mieli również okazję podpatrzeć sposoby aranżacji stołów okolicznościowych przygotowanych na: Wielkanoc, Boże Narodzenie i Walentynki.

Technikum informatyczne pokazało swoje techniczne możliwości od strony praktycznej. Sala nr 13 zamieniła się w warsztat pracy, gdzie można było wziąć udział w pokazach zarabiania kabli sieciowych, sprawdzania ich funkcjonalności oraz sprawdzania sprawności routerów. Gimnazjaliści mogli także zdemontować i zmontować komputer oraz obejrzeć elementy składowe laptopa. Zapoznali się oni również z niektórymi możliwościami, jakie daje technika komputerowa – obejrzeli wykonane w zaawansowanych programach komputerowych banery, ulotki, plakaty. W sali nr 5 gimnazjaliści obejrzeli tam także film promujący ZSP w Jasieńcu.

Uczniowie Technikum agrobiznesu samodzielnie wykonali stół wiejski, na którym było mnóstwo specjałów i pyszności. Testowali również wiedzę gimnazjalistów na temat produkcji roślinnej i zwierzęcej. Nagrodami w quizie były słodkości.
Nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami kl. I i II LO Sportowego przygotowali na Dzień Otwarty : Turniej Halowej Piłki Nożnej dla gimnazjalistów powiatu grójeckiego, zwiedzanie obiektów sportowych oraz wystawę osiągnięć sportowych ( pucharów, dyplomów, medali).Uczniowie naszego Liceum Sportowego opowiadali młodszym kolegom jak wygląda nauka na kierunku sportowym. Prezentowali swoje sukcesy sportowe uzyskane na zawodach sportowych . Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pokaz samoobrony oraz uczestniczyć w treningu funkcjonalnym.

Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zaprezentowało swoje atuty na warsztatach szkolnych. Uczniowie tego kierunku najpierw zapoznawali gimnazjalistów z pomieszczeniami znajdującymi się w budynku warsztatów tj. z pracownią diagnostyki, maszyn rolniczych, naprawy maszyn, pojazdów rolniczych, obróbki mechanicznej i konserwacji . Młodzież miała okazję poznania urządzeń oraz wyposażenia poszczególnych pracowni, w których odbywają się zajęcia praktyczne. Kulminacyjnym punktem zwiedzania warsztatów była demonstracja i pokaz agregatowania kosiarek, brony aktywnej i siewnika. Można było także dokładnie obejrzeć i zapoznać się z zasadami działania siłowników i podnośników. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się także pokaz działania ładowacza czołowego.

Liceum ogólnokształcące o profilu artystycznym to oferta dla gimnazjalistów wrażliwych na piękno słowa oraz uzdolnionych plastycznie, muzycznie i tanecznie. Uczniowie tego kierunku będą mogli brać udział w zajęciach teatralnych, warsztatach muzycznych, tanecznych i fotograficznych. W ramach „Dnia otwartego” została przegotowana wystawka prac artystycznych uczniów naszej szkoły oraz makiety dworków szlacheckich . Projekty zostały wykonane w ramach pracy Szkolnego Koła Polonistycznego. Są próbą wizualizacji przestrzennej dworków szlacheckich przewołanych w literaturze min. utworze ”Pan Tadeusz”. Wystawa lalek w strojach z epok literackich powstała jako efekt pracy metodą projektów na lekcjach języka polskiego. Każda lalka ubrana jest w strój własnoręcznie przygotowany przez uczniów, do którego inspiracją stały się wiadomości poznawane podczas zajęć lekcyjnych, zajęć dodatkowych , analizy i interpretacji utworów literackich. Są przykładem wykorzystywania przez uczniów posiadanej wiedzy z zakresu języka polskiego w praktyce twórczej.

Technikum usług fryzjerskich to zawód dla tych gimnazjalistów, którzy w przyszłości chcą otworzyć własny zakład fryzjerski, pracować w salonach fryzjerskich, firmach reklamowych i marketingowych (branży fryzjerskiej, kosmetycznej itp.) jako styliści, wizażyści itp. Nowy kierunek kształcenia cieszył się szczególnym zainteresowaniem wśród dziewcząt. Chętnie dopytywały o nauczane przedmioty a także o to, jak będzie wyglądała praktyczna nauka zawodu. To zainteresowanie młodzieży wskazuje, ze ten kierunek kształcenia na stałe zagości w naszej ofercie edukacyjnej.

Niektórzy gimnazjaliści mówili, że po raz pierwszy widzieli tak dobrze wyposażone pracownie informatyczne, specjalistyczne pracownie przedmiotowe czy językowe. Bogata baza dydaktyczna ma ogromne znaczenie, gdyż uczniowie zdają egzamin z kwalifikacji w zawodzie w miejscu i przy urządzeniach, które dobrze znają. Nie wszystkie szkoły mają tyle szczęścia i są tak dobrze wyposażone co nasza. Na koniec gimnazjaliści otrzymali ulotki informacyjne, aby przekazać podstawowe informacje swoim rodzicom, którzy mają pomóc swoim dzieciom w wyborze dalszej drogi kształcenia.

Uśmiechy na twarzach gimnazjalistów świadczyły o tym, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu to szkoła atrakcyjna, bezpieczna, przyjazna czyli jednym słowem spełniająca ich wszystkie oczekiwania. Rodzice, którzy przybyli na „Dzień otwarty” ze swoimi pociechami podkreślali szczególny klimat panujący w naszej szkole, zwracali uwagę na bezpieczeństwo i indywidualne podejście do każdego ucznia. „Jesteśmy zdecydowani, aby nasza córka/syn kontynuowali naukę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu”- te słowa często słyszeliśmy od zadowolonych rodziców gimnazjalistów.

Już dziś zapraszamy na Tydzień Zawodowca w dniach 4-8 kwietnia 2016 r. Każdy dzień tygodnia będzie poświęcony innemu zawodowi. Gimnazjalistów, rodziców oraz całą społeczność lokalną zapraszamy również 15 maja na kolejny „Dzień otwarty”. Atrakcji, jak zwykle nie będzie brakowało…………….

Anna Górecka
Nauczyciel przedmiotów ekonomicznych i informatycznych