Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Spotkanie z regionalistą Andrzejem Rolą-Stężyckim

Data: 20.05.2019 r., godz. 15.19    1450
Za nami XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Zarówno biblioteki w całym kraju jak i w Powiecie Grójeckim organizowały różnorodne imprezy związane z promocją książki i czytelnictwa. My bibliotekarze mamy nadzieję, że czas spędzony w naszych placówkach był udany i kreatywny. Miło nam będzie, jeśli nadal korzystać będziecie z oferty naszych placówek.
Spotkanie z regionalistą Andrzejem Rolą-StężyckimZa nami XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Zarówno biblioteki w całym kraju jak i w Powiecie Grójeckim organizowały różnorodne imprezy związane z promocją książki i czytelnictwa. My bibliotekarze mamy nadzieję, że czas spędzony w naszych placówkach był udany i kreatywny. Miło nam będzie, jeśli nadal korzystać będziecie z oferty naszych placówek.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu zakończyła Tydzień Bibliotek spotkaniem z panem Andrzejem Rolą-Stężyckim kontynuując cykl spotkań promujących historię, kulturę regionu. Spotkania mają szczególny wymiar, ponieważ w tym roku obchodzimy 600-lecie nadania naszemu miastu praw miejskich. Warto więc przy tej okazji zapoznać młode pokolenie z historią Grójca i ludźmi, którzy ją tworzyli. Niewątpliwie nasz gość należy do grona osób zasłużonych dla Grójca i Grójecczyzny. Świadczą o tym liczne odznaczenia, w tym medal “Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego”. Imponuje również dorobek pisarski. Jest autorem ponad 20 książek oraz wielu publikacji popularyzujących dzieje Południowego Mazowsza.

W pierwszej części spotkania Andrzej Rola-Stężycki mówił o swoich pasjach: opisywaniu historii regionu, opracowaniach genealogicznych konkretnych rodów, fotografii czy pasjach sportowych.

Kolejną część spotkania poświęcił naszemu miastu akcentując przemianę wizerunku miasta. Powiedzenie “coś Pan z Grójca” nie ma już dziś wydźwięku pejoratywnego. Jak podkreślił z naszego miasta i regionu wywodzi się wielu znamienitych ludzi. Wszyscy wiemy o Piotrze Skardze ale już niewielu o największym polskim heraldyku – Adamie Bonieckim. A związany był on z Grójecczyzną. Po osiedleniu się w majątku Świdno (gm. Mogielnica, pow. grójecki) zajął się badaniami heraldycznymi co zaowocowało opracowaniem13 tomów Herbarza Polskiego. Pan Andrzej Rola- Stężycki sugerował, aby nazwy ulic naszego miasta służyły upamiętnieniu zasłużonych ludzi dla Grójca. W swojej wypowiedzi poruszył także temat patriotyzmu. Uważa, że oznacza to umiłowanie i przywiązanie względem własnej, lokalnej ojczyzny - miejsca zamieszkania lub urodzenia. Zachęcał młodzież aby poprzez swoją naukę, pracę dbali o rozwój swojej miejscowości. Podkreślał walory naszego miasta bo jak uważa możemy być dumni będąc Grójczanami.

Za ciekawą i barwną opowieść przeplataną anegdotami dostał od uczniów podziękowanie i kwiaty. Miłą niespodziankę na zakończenie sprawiła młodzież wręczając kwiaty również Dyrektor
Biblioteki.Bogumiła Krawczak
p.o. Dyrektor
Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Grójcu