Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Warsztaty medialne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu

Data: 31.03.2017 r., godz. 12.20    2517
Warsztaty medialne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu
Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu w dniu 23 marca 2017 r. uczestniczyła warsztatach medialnych. Dzień ten można uznać za historyczną datę, gdyż było to pierwsze wydarzenie tego typu zorganizowane w Powiecie Grójeckim.

Zajęcia prowadzone były przez wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z pracownikami Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Warsztaty dziennikarskie „Zrozumieć media” to nowe doświadczenie nie tylko dla uczniów lecz także nauczycieli. Zadania, w których mogli aktywnie uczestniczyć uczniowie podczas warsztatów, pokazały nie tylko nieograniczone możliwości mediów, lecz także pewne zagrożenia związane z manipulacją przygotowanego materiału. Uczestnicy mogli się przekonać, jak wielki wpływ na odbiór informacji prezentowanej w mediach ma montaż materiału.

Organizatorzy, poprzez zadania praktyczne proponowane uczniom, pokazywali jak duże znaczenie w telewizji ma światło, dźwięk, jak również makijaż. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w roli pogodynki, czy też prezentera wiadomości sportowych i jak sami przyznali, że jest to ciężka praca związana z dużym stresem. Jedną z części spotkania były też warsztaty prasowe pozwalające młodzieży na sprawdzenie własnego warsztatu dziennikarskiego poprzez sporządzenie krótkiej notatki oraz uświadamiające różnice pomiędzy informacją a opinią.

Organizatorzy warsztatów zapoznali uczniów z informacjami dotyczącymi przekazu obrazu, dźwięku, a także informacji prasowych oraz dostarczyli pozytywnych wrażeń, co wynika z relacji uczestników:

„Warsztaty są bardzo ciekawe, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie telewizji, produkcji filmowych. Zaciekawiło mnie jak odbywa się prognoza pogody i to jak działa telewizja”

„Byłam pogodynką, nie jest to taka łatwa praca jak nam się wydaje. Trzeba zapamiętać tekst oraz rozpoznawać na mapie wyże, niże. Myślę że nie sprawdziłabym się w tej roli”

„Dowiedzieliśmy się jak naprawdę wygląda nagrywanie scen w filmach. Odbywa się to zazwyczaj na zielonych tłach, które naprawdę sprawiają cuda”

„Dużą zaletą warsztatów jest to, że są zorganizowane w sposób interaktywny, pozwalający uczniom na uczestniczenie w praktycznych zadaniach. Również dla nauczycieli było to nowe, ciekawe doświadczenie. Sama miałam też okazję między innymi zajrzeć do wozu transmisyjnego, który zaskoczył mnie swoim niesamowitym wyposażeniem i możliwościami.”

W opinii realizatorów warsztatów młodzież naszej szkoły wypadła bardzo korzystnie. W sposób profesjonalny zostały przeprowadzone wywiady. Prawie w 100% rozpoznano informację i opinię jak również perswazję i manipulację. Zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli i młodzieży w przeprowadzenie warsztatów również zostało ocenione bardzo wysoko co stawia Jasieniecką Szkołę na bardzo wysokiej pozycji. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego dużego przedsięwzięcia w naszej szkole.

Agnieszka Gumowska