Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą organizatorem międzypowiatowego konkursu pt: „Najładniej udekorowany stół i potrawa łatwa, smaczna i zdrowa w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo”.

Data: 27.03.2017 r., godz. 09.40    2627
„Najładniej udekorowany stół. Potrawa łatwa smaczna i zdrowa”. Międzypowiatowy konkurs kulinarny w ramach programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” pod patronatem Starosty Grójeckiego.
Dnia 22.03.2107 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą odbył się międzypowiatowy konkurs: „Najładniej udekorowany stół i potrawa łatwa, smaczna i zdrowa w ramach programu: „Żyj smacznie i zdrowo”. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Grójeckiego pan Marek Ścisłowski.

Konkurs skierowany był do uczniów ze szkół specjalnych, a jego główne cele to:
• Propagowanie zdrowego odżywiania.
• Prezentacja najnowszych trendów dekoracji stołów.
• Rozbudzenie inicjatywy pomysłowości poprzez prezentację stołów.
• Integracja grup.
• Zasada zdrowej rywalizacji.
• Propagowanie zdrowego stylu życia bez używek.
• Promowanie szkoły w środowisku lokalnym.

W pierwszej części nastąpiło uroczyste powitanie gości przez panią Dyrektor SOSW Elżbietę Fałek: pana Starostę Marka Ścisłowskiego, którego reprezentowała pani Sekretarz Sylwia Pietrasiewicz, pana Marszałka Stanisława Karczewskiego reprezentowanego przez panią Weronikę Piwowarską, radną powiatu grójeckiego panią Annę Steczkowską. Na uroczystość przybył również Burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą pan Mariusz Dziuba oraz pani Dorota Gala - pracownik gminy z wydziału promocji. Przywitaliśmy także dyrektorów szkół drużyn biorących udział w konkursie, a także sponsorów imprezy: Dyrektora Banku Biała Rawska oddział w Nowym Mieście nad Pilicą, pana Michała Dębowskiego, właściciela restauracji „Gastofaza”, członków zespołu ds. profilaktyki i wczesnej interwencji Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą. Swoją obecnością zaszczycił nas także pan Kamil Jabłonowski - kucharz warszawskiego hotelu Sheraton, który był główną osobą oceniającą potrawy naszych uczestników konkursu.

Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Plus . Redaktorka radia uczestniczyła w przebiegu naszego wydarzenia .

Dyrektor naszej szkoły pani Elżbieta Fałek powitała drużyny, które przybyły na konkurs z Piaseczna, Jurek, Grójca, Rawy Mazowieckiej oraz Nowego Miasta nad Pilicą. Lider zespołu ds. profilaktyki i wczesnej interwencji pani Joanna Skrzydłowska przedstawiła główne cele i założenia konkursu. W kolejnej części została wyświetlona prezentacja o historii konkursu, a także film z ubiegłorocznego konkursu międzywojewódzkiego: „Najładniej udekorowany stół – potrawa łatwa smaczna i zdrowa”.

Po obejrzeniu prezentacji i filmu pan Marcin Walczak przedstawił zasady konkursu i BHP. Nastąpiła także prezentacja drużyn konkursowych, losowanie stolików i rozdanie emblematów imiennych dla wszystkich uczestników konkursu.

Następnie rozpoczęła się cześć właściwa - konkursowa. Drużyny rozpoczęły prace nad dekoracją stołów
i przygotowaniem potraw. W tym roku motywem przewodnim w dekoracji stołów był temat: „Wiosna” natomiast potrawa miała być przygotowana na bazie kurczaka. Podczas konkursu panowała miła i przyjazna atmosfera. Wszyscy uczestnicy przestrzegali zasad i reguł obowiązujących podczas konkursu. Jury w składzie: Kamil Jabłonowski – kucharz hotelu Sheraton oraz Joanna Skrzydłowska - nauczyciel, lider zespołu ds. profilaktyki i wczesnej interwencji, wyłonili pierwsze miejsce, które zajęła drużyna z Piaseczna. Drugie miejsce zajęła drużyna z Grójca. Trzecie miejsce drużyna z Jurek. Wyróżnienia otrzymały drużyny z Nowego Miasta nad Pilicą i Rawy Mazowieckiej.

Po ogłoszeniu wyników nastąpiła degustacja potraw przygotowanych przez uczestników konkursu oraz pizzy wegetariańskiej ufundowanej przez właściciela restauracji „Gastrofaza” w Nowym Mieście nad Pilicą pana Michała Dębowskiego. Podczas poczęstunku zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli wymienić się swoimi doświadczeniami.

Na koniec konkursu uczniowie mieli wręczone ulotki promujące zdrowy styl życia bez używek, przemocy
i agresji. Hasło, które towarzyszyło temu przedsięwzięciu i jest promowane przez Gminą Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych brzmi : „Żeby zdrowy styl życia mieć, trzeba tylko chcieć. Wystarczy owoce i warzywa jeść".

Pragniemy podziękować sponsorom naszego konkursu, bez których nie doszłoby do tak ciekawego i innowacyjnego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy do Marszałka S. Karczewskiego, który mimo swoich obowiązków nie zapomniał o nas i ufundował nagrody książkowe dla wszystkich drużyn biorących udział w konkursie. Panu Staroście Markowi Ścisłowskiemu dziękujemy za wsparcie finansowe i objęcie patronatem naszego konkursu. Serdeczne podziękowania składamy panu Mariuszowi Dziubie, który pozyskał pieniądze z Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i ufundował główne nagrody dla uczestników konkursu. Dziękujemy również panu Michałowi Dawidowiczowi – Dyrektorowi Banku Spółdzielczego Biała Rawska w Nowym Mieście nad Pilicą, panu Michałowi Dębowskiemu właścicielowi restauracji „Gastrofaza”, a także wszystkim członkom zespołu ds. profilaktyki, który działa na terenie szkoły.

Przygotowali:
Joanna Skrzydłowska, Marcin Walczak