Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Akademia z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości w ZSP Grójec.

Data: 16.11.2016 r., godz. 09.28    3097
Akademia z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości w ZSP Grójec.
Dnia 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy 1a, 2a oraz 4ci pod kierunkiem pani Moniki Kozłowskiej i pani Kaliny Skarzyńskiej.

Na uroczystość, jakże ważnego dla Polaków święta, przybyli przedstawiciele władz powiatowych oraz rodziców. Obecny był pan Paweł Siennicki – członek Zarządu Powiatu, pan Krzysztof Kaźmierczak -wiceprzewodniczący Komisji Oświaty oraz pan Robert Spólny - przewodniczący Rady Rodziców. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Dorota Skalińska, która powitawszy gości, przypomniała piękną choć trudną historię Święta Niepodległości zakazanego po II wojnie światowej, przywróconego dopiero w 1989 roku. Mówiła także o współczesnym patriotyzmie i bardzo modnych w ostatnich czasach postawach kosmopolitycznych. Zwróciła uwagę, że nie wystarczy dużo i pięknie mówić o dobru Polski, natomiast należy pamiętać, aby dać świadectwo przywiązania do wartości, jakie dla wszystkich Polaków są cenne. 

Po wystąpieniu pani dyrektor głos zabrał pan Paweł Siennicki, który przypomniał trudne dzieje polskiego narodu. Przypomniał czasy, kiedy to nasz kraj utracił niepodległość i mimo wielu prób narodowowyzwoleńczych, dopiero po 123 latach odzyskał upragnioną wolność.

W dalszej kolejności został zaprezentowany program słowno-muzyczny ukazujący drogę Polski do niepodległości. Uczniowie odegrali scenę z codziennego życia – lekcję historii, w czasie której nauczyciel przepytywał podopiecznych z wiedzy o czasach zaborów. Młodzież była dobrze przygotowana – znała daty i wydarzenia historyczne, wiersze z czasów zaborów a także pieśni bojowe i partyzanckie. Zaprezentowane pieśni wpleciono w kontekst historyczny – z czasów kościuszkowskich odśpiewano Krakowiaka kosynierów, z czasów powstań Bywaj dziewczę zdrowe oraz Warszawiankę, okres walki z germanizacją to Rota, a walki legionistów – Szara piechota. Na zakończenie wybrzmiała pieśń skomponowana przez Marka Grechutę, będąca jakże ponadczasowym wyznaniem: 

Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
Wolność - to królestwo dobrych słów,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi.

W słowach wierszy i piosenek występujący ukazali historię naszego państwa od 1772 roku aż po czasy współczesne. Nuty smutku przeplatały się z radosnymi brzmieniami, gdyż Święto Niepodległości to czas radości, świętowania powrotu Polski po 123 latach w prastare granice piastowskie. Postawa naszej młodzieży, jej wielkie zaangażowanie zasługują na podziw i pochwałę. Wszystkim występującym należą się ogromne podziękowania za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości – wykonanie dekoracji, zaproszeń, przygotowanie scenografii, wystąpienie przed publicznością. Na podziw zasługują również pozostali uczniowie naszej szkoły, którzy w ciszy i poszanowaniu uczestniczyli w uroczystości.

Monika Kozłowska 

Święto Odzyskania Niepodległości
Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudzkiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.