Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Majowe ziołowe ogródki łubiankowe

Data: 23.05.2016 r., godz. 13.40    3444
Inauguracja projektu „Zmień swoje podwórko”.
22 maja 2016 roku, podczas Dnia Otwartego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi miała miejsce inauguracja projektu „Zmień swoje podwórko”, realizowanego dzięki dotacji z programu „Działaj lokalnie”. To projekt kierowany do członków lokalnej społeczności, którzy dbają o ekologię i pragną zmodernizować swoje najbliższe otoczenie. 

W niedzielne popołudnie, w cieniu drzew otaczających budynki Centrum, odbyły się warsztaty rękodzieła florystycznego. Uczestniczyli w nich uczniowie, rodzice, mieszkańcy Nowej Wsi. Wykonywano praktyczne i ozdobne miniogródki ziołowe w... łubiankach. W ten sposób udowodniono, że przedmioty z pozoru niezbyt atrakcyjne mogą zyskać nowe oblicze i przeznaczenie. Uczestnicy warsztatów sadzili majeranek, miętę, szałwię, rozmaryn, lubczyk i werbenę. Fachową poradą wspierały ich nauczycielki przedmiotów zawodowych w CKZiU w Nowej Wsi, a jednocześnie pomysłodawczynie projektu: pani Elżbieta Kapusta, pani Małgorzata Barszcz i pani Anna Glazer-Obłoczyńska. W sympatycznej atmosferze twórczego rozgardiaszu wykonano wiele łubiankowych ogródków, które zostały zabrane do domów, by cieszyć nie tylko oko, ale i podniebienie – dzięki wykorzystaniu ziół w kuchni. 

Takie warsztaty w otwartym terenie nie tylko łączą pokolenia ale i otwierają zmysły na spójność człowieka i natury. Kolejne działania w ramach projektu „Zmień swoje podwórko” pozwolą lokalnej społeczności inaczej spojrzeć na najbliższe otoczenie i odnaleźć ukryty potencjał w rzeczach z pozoru zbędnych lub nieatrakcyjnych. 

Elżbieta Kapusta, Ewa Malowaniec
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Ws

i