Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Delegacja z Chin w Powiecie Grójeckim

Data: 23.05.2016 r., godz. 18.40    6806
Przedstawiciele branży rolno-spożywczej z Chin, reprezentujący importerów, dystrybutorów i przedsiębiorstwa handlowe odwiedzili powiat grójecki.
Przedstawiciele branży rolno-spożywczej z Chin, reprezentujący importerów, dystrybutorów i przedsiębiorstwa handlowe odwiedzili powiat grójecki. 20 maja przedstawiciele ponad 20 firm spotkali się z samorządowcami, złożyli też wizytę w gospodarstwach sadowniczych na terenie powiatu.

Spotkanie rozpoczęło się w Starostwie Powiatowym w Grójcu. Przedsiębiorcy, którzy szukają kontraktów oraz partnerów w Polsce spotkali się ze starostą Markiem Ścisłowskim, wicestarostą Dariuszem Piątkowskim oraz dyrektorem Departamentu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Michałem Prusiem. Starosta w szczegółowy sposób zaprezentował powiat grójecki jako największy okręg sadowniczy w Europie. 

Główną postacią delegacji chińskiej był Huang Jiguang - FUJIAN STRONG COMMERCE & EXHIBITION CO.,LTD. – prezes organizacji zrzeszającej firmy z branży spożywczo-rolnej w prowincji Fujian.

Huang Jiguang podziękował staroście grójeckiemu za spotkanie oraz w imieniu całej delegacji wyraził nadzieję na współpracę gospodarczą i otwarcie swoich rynków. 

Na zakończenie spotkania w starostwie, przedstawiciele chińskiej delegacji mogli skosztować dania zrobione z jabłek grójeckich oraz truskawek. Poczęstunek został przygotowany przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli szkoły ZSP w Jasieńcu.

Po degustacji dań delegacja chińska w towarzystwie starosty oraz dyrektora ARiMR, udała się w teren. Goście odwiedzili tłocznię soków GWIAZDA w Bikówku, gospodarstwo sadownicze Ewy i Jerzego Jasiorowskich w Belsku Dużym oraz hal grup producenckiej „Świeży Owoc” z Modrzewiny gm. Goszczyn. Grupę producencką reprezentowali Dominik Cichecki i Karol Hermanowicz. Przedstawiciele chińskich przedsiębiorców byli pod wrażeniem tłoczni, sortowni, maszyn i wyglądu gospodarstwa sadowniczego. 

Dodatkową atrakcją zorganizowaną dla gości było zwiedzanie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w towarzystwie dyrektor Iwony Stefaniak. Prawdziwą niespodzianką okazał się krótki koncert chopinowski w wykonaniu młodego pasjonata fortepianu z Warki Mateusza Miziolka, który odbył się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym.

Po zjedzeniu przygotowanego przez Zajazd na Winiarach obiadu, przedstawiciele firm udali się na zwiedzanie Browaru Warka.

Wizyta delegacji chińskiej była doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego, promocji rejonu grójeckiego oraz wymiany doświadczeń. To również szansa na otwarcie nowych rynków zbytu dla owoców i warzyw oraz możliwość nawiązania współpracy gospodarczej.

BPiFE

Starosta Grójecki składa podziękowania Tłoczni Soków GWIAZDA, Gospodarstwu Sadowniczemu Ewa Jasiorowska i Jerzy Jasiorowski, grupie producenckiej „Świeży Owoc”, dyrektorowi Browaru Warka Leszkowi Kałuży, Iwonie Stefaniak dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz nauczycielom i uczniom z ZSP w Jasieńcu za pomoc w przyjęciu delegacji z Chin.